HRVATSKA NA UDARU / Zabrinjavajući podaci u EU: Sve češći fizički napadi na novinare. U nekim zemljama ih prate špijuni

Image
Foto: Igor Kralj/PIXSELL/Ilustracija

Novinarstvo u Europskoj uniji suočava se s visokom koncentracijom medijskog vlasništva, a novinarima se nerijetko prijeti i SLAPP tužbama

29.4.2024.
9:53
Igor Kralj/PIXSELL/Ilustracija
VOYO logo

Sloboda medija diljem Europske unije bilježi pad, a The Guardian piše da je u nekoliko zemalja "opasno blizu prijelomne točke". Sve je više prijetnji novinarima, kao napada na neovisnost javnih medija.

Prema izvješću Unije za građanske slobode za Europu (Liberties), alarmantni su trendovi koji su identificirani lani, a izvješće je sastavljeno od 37 grupa za ljudska prava u 10 zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sloboda medija očito je u stalnom padu diljem EU, u mnogim zemljama kao rezultat namjernog nanošenja štete ili zanemarivanja nacionalnih vlada", rekla je Eva Simon iz Libertiesa.

Simon je dodala da smanjenje slobode medija "ide pod ruku s padom vladavine prava" i da to vodi autoritarnim režimima. Istaknula je da novo medijsko zakonodavstvo EU ima potencijala, ali je zato potrebna pravilna provedba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PRVI HRVATSKI #METOO /

Novinarka koja je razotkrila Matanića otkrila koliko joj se žena javilo prije i nakon objave teksta

Image
PRVI HRVATSKI #METOO /

Novinarka koja je razotkrila Matanića otkrila koliko joj se žena javilo prije i nakon objave teksta

Zabilježene su mnoge prijetnje, zastrašivanja, nadzori i nasilje nad novinarima u nekoliko država članica te ograničenja slobodne izražavanja i pristupa informacijama.

Napadi na novinare zabilježeni su i u Hrvatskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj i Italiji lani, a u Mađarskoj i Slovačkoj novinari su bili izloženi zlostavljanju i prijetnjama političara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim napada, često je i korištenje SLAPP tužbi koje služe zastrašivanju novinara. Pod tužbama su najčešće bili novinari u Hrvatskoj, Grčkoj, Italiji, Nizozemskoj i Švedskoj, a novinari u Njemačkoj, Grčkoj, Nizozemskoj i Poljskoj stavljeni su pod špijunski nadzor.

Problem je i slaba transparentnost medija te visoka koncentracija medijskog vlasništva, posebno u Hrvatskoj, Francuskoj, Mađarskoj, Poljskoj, Nizozemskoj i Slovačkoj. U mnogim su medijskim tvrtkama vlasnici pojedinci, što ugrožava nepristranost izvještavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Helikopterska hitna ima pune ruke posla. 'Najljepše je čovjeku spasiti život'

Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo