Modri su nakon četiri desetljeća imali priliku izboriti proljeće u Europi, a za to im je trebalo slavlje protiv Temišvara, kao i Ajaxovo nad Anderlechtom.

17.12.2009.
22:57
VOYO logo

Zagreb. Stadion Maksimir. Bez gledatelja. Sudac: Carlos Velasco Carballo (Španjolska).

Strijelci: 0:1 - Bucur (67), 1:1 - Scutaru (80-ag), 1:2 - Goga (84).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dinamo:Butina, Ibanez (Tomečak, 72), Kovač, Lovren, Etto, Sammir, Badelj, Mandžukić, Slepička (Sivonjić, 72), Vrdoljak, Morales.

Temišvar:Taborda, Alexa, Nibombe, Stancu, Parks (Ionescu, 90), Scutaru, Mera, Bucur (Matei, 88), Maxim, Bourceanu, Curtean (Goga, 75).

arti-200912160347006Iako je trener Dinama Kruno Jurčić prije susreta s Temišvarom izjavio kako ovaj susret nije "ni povijesni, ni presudni", činjenica je da su Modri mogli ispisati nove, ljepše stranice svoje povijesti, dok bi trener hrvatskog prvaka zlatnim slovima ušao u klupske almanahe kao strateg koji je nakon 40 godina klub odveo do europskog nastupa poslije Božića.

arti-200912170127006Nažalost, Dinamovi će navijači na taj dan pričekati još neko vrijeme jer njihovi ljubimci izgubili od Rumunja s 2:1, dok je Ajax na svom terenu poražen od Anderlechta s 3:1 te je tako izazvao bijes i zvižduke svojih navijača.

Hrvatski prvak je na minus 10 stupnjeva i smrznutom terenu bez pomoći navijača silovito krenuo po gol kojim bi utakmicu usmjerio na svoj mlin.

Slepička je već u drugoj minuti mogao dovesti Dinamo u vodstvo, no vratar Taborda je vršcima prstiju skrenuo loptu u korner. Nakon udarca iz kuta, ponovno je nakon gužve morao reagirati gostujući vratar koji je spasio vrata Temišvara.

arti-200912170050006U sedmoj minuti zbila se prva neugodna situacija pred vratima Dinama. Najprije je Butina istrčavanjem spasio svoja vrata da bi u nastavku akcije skinuo dobar udarac glavom Burceanua, dok je Etto odbijenu loptu izbio u korner. Odmah nakon toga je Parks opasno ubacio pred Dinamova vrata, srećom po domaćina, bez većih posljedica.

Sammir je u 12. minuti nakon kornera tukao snažno prema gostujućem golu, ali ponovno je vratar Temišvara dobro reagirao i odbio loptu u novi korner nakon kojega pokušava i Mandžukić - opet bez uspjeha.

arti-200912160593006U tim trenucima je Lukaku u Amsterdamu doveo Anderlecht u vodstvo, a iako se Jurčić trudio ne pratiti zbivanja s te utakmice, vjerojatno je već tada postao svjestan da će Dinamo vrlo teško proći u sljedeću fazu natjecanja.

Maxim je u 19. minuti s 30 metara neugodno opalio iz slobodnjaka, ali golman hrvatskog prvaka je još jednom je dobro reagirao i spasio svoja vrata.

Dvije minute kasnije je do Dinamove klupe prodrla vijest da je Lukaku ponovno bio strijelac protiv Ajaxa, dok je na maksimirskom 'ledu' BučoStancuov udarac izbio u korner.

U 27. minuti je Dinamo imao dobru šansu kada se Etto odlično probio u kazneni prostor Rumunja, no njegova povratna lopta nije pronašla nikog od suigrača.

I dok se u Zagrebu do kraja poluvremena nije dogodilo neko veće uzbuđenje, u Amsterdamu je Anderlecht u 43. minuti još jednom pogodio mrežu Ajaxa. Doduše, u tome im je pomogla smiješna intervencija domaćeg vratara Stekelenburga i njegove obrane, a strijelac je na kraju ni kriv ni dužan bio Legear.

Dinamo je u nastavak ušao bez izmjena i u 49. prvi puta zaprijetio u nastavku nakon kombinacije Moralesa, Mandžukića i Slepičke, no udarac Čeha je Taborda sigurno završio.

Mandža je pak u 54. dobro prošao po krilu, a njegovu povratnu loptu je u posljednji trenutak ispred Slepičke počistila rumunjska obrana. U 64' je dva vrlo dobra pokušaja imao Ibanez i opet je goste spasio odlični Taborda. Najprije je Argentinac tukao iz slobodnjaka, vratar Temišvara obranio, a odbijenu loptu ponovno je dobro stisnuo Ibanez - no opet s istim ishodom.

Gosti su u 65. minuti imali stopostotnu šansu, no Curteanu je s vrha šesnaesterca promašio čitav gol. Ono što nije uspjelo Curteanu, dvije minute kasniej je učinio Bucuru i gosti su stigli do vodstva. Bio je to oštar ubačaj u peterac kojeg je rumunjski napadač nakon udarca suigrača spretno skrenuo u mrežu.

Ipak, Dinamo je u 80. minuti uspio izjednačiti. Sivonjić je s lijeve strane slabo pucao po podu, no na njegovu loptu je natrčao Scutaru i pogodio vlastitu mrežu za 1:1.

Samo tri minute poslije Temišvar je zapečatio tužnu sudbinu Modrih kada je gužvu u šesnaestercu Zagrepčana najbolje je iskoristio Goga kojem se lopta odbila na desetak metara te je bez problema pogodio za novo vodstvo, odnosno prvu, povijesnu pobjedu na gostovanjima u Europi.