Lijevo VS Desno / Tko su 'Antife' koje Trump želi proglastiti terorističkom skupinom SAD-a?

Image
Foto: Screenshot/Twitter

Za mnoge su oni nasilna skupina koja se bori protiv krajnje desnice i Trumpove politike

2.6.2020.
16:25
Screenshot/Twitter
VOYO logo

Donald Trump za napade na Bijelu Kuću, kao i mnogobrojne prosvjede diljem SAD-a krivi Antife, a želi ih proglasiti i terorističkom skupinom. 

Internetske bitke između krajnje desnih skupina i antifašista - ili Antifa - sada se prebacuju na američke ulice. Inače, Antifa je kratica od pojma antifašisti. Pojedinci uključeni u pokret skloni su antikapitalističkim stavovima i staju uz niz ljevičarskih ideologija uključujući i anarhizam, antiautoritarizam, marksizam, socijalizam, komunizam i socijaldemokracija. I naziv Antifa i logotip s dvije zastave koje predstavljaju komunizam i anarhizam potječu od njemačkog pokreta Antifa. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Nerijetko se postavlja pitanje: Što su, odnosno, tko su Antife i što oni predstavljaju? BBC je naveo nekoliko zanimljivih činjenica o njima koje vrijedi znati. 

https://www.crwflags.com/fotw/images/f/fr%7Dantif.gif
Tekst se nastavlja ispod oglasa

1.  Neke grupe Antifa vuku podrijetlo svog pokreta borbama protiv europskih fašista još od 20-ih godina 20. stoljeća. Kada je talijanski fašistički diktator Benito Mussolini, učvrstio vlast u svojoj Nacionalnoj fašističkoj stranci sredinom 1920-ih, opozicijski antifašistički pokret pojavio se u Italiji i zemljama poput Sjedinjenih Država. Mnogi antifašistički čelnici u Sjedinjenim Državama bili su sindikalisti, anarhisti i socijalistički emigranti iz Italije. Ideološki gledano, Antifa u Americi sebe smatra nasljednicom antinacističkih aktivista iz 30-ih god. 20. st.; smatrali su se europskim aktivističkim skupinama koje su se najprije organizirale kako bi se suprotstavile fašizmu. Nakon Drugog svjetskog rata, a prije razvoja modernog antifašističkog pokreta, nastavili su se povremeni nasilni sukobi protiv fašističkih elemenata.  Moderna politika može se pratiti protivljenjem infiltracijom britanske punk-scene tijekom 70-ih i 80-ih i pojavom neonacizma u Njemačkoj nakon pada Berlinskog zida. U Njemačkoj su mladi ljevičari, uključujući anarhiste i obožavatelje punka, obnovili praksu uličnog antifašizma. Mark Bray, autor knjige "Antifa: Antifašistički priručnik", kaže da je moderni američki pokret Antifa u SAD-u počeo 80-ih grupom koja se zvala Antirasistička akcija. Njezini su se članovi sukobljavali s neonacističkim skinheadima na punk koncertima na američkom Srednjem zapadu i drugdje. Početkom 2000. pokret Antifa je utihnuo - sve do uspona Donalda Trumpa i krajnje desnice.

2. BBC je razgovarao s tajnim skupinama Antife u Oregonu. Rekli su da imaju različite političke pozadine, ali da su bili ujedinjeni u svom suprotstavljanju fašizmu i da imaju protuvladinu strukturu. Rekli su kako u trenutnoj američkoj administraciji vide autoritarizam te da oni žele izgraditi "pokret koji nas stvarno izolira od politika Donalda Trumpa". "Ne samo da se odupiremo saveznoj administraciji već i odolijevamo potezima koji mogu dovesti do fašizma", rekao je jedan član.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3.  Kao i drugi protestni pokreti koji potječu iz pokreta zapadnonjemačkih anarhista iz doba hladnog rata, moderni pristaše Antife često nose crnu odjeću, ponekad prekrivaju lice maskama ili kacigama da ih ne bi prepoznale kontra grupe ili policija. To je zastrašujuća taktika - poznata kao crni blok - koja im također omogućuje da se zajedno kreću kao jedna anonimna skupina. Jedna od grupa Antifa u Oregonu rekla kako i oni imaju tzv. "snack blok", odnosno ljude koji im tijekom protesta osiguravaju hranu i vodu.

Image
Podaci pokazuju šokantnu istinu /

Rasizam u SAD-u ne jenjava: Policija na Afroamerikance puca daleko češće nego na bijele Amerikance

Image
Podaci pokazuju šokantnu istinu /

Rasizam u SAD-u ne jenjava: Policija na Afroamerikance puca daleko češće nego na bijele Amerikance


4. Antifa ometa skupove krajnje desnice. Viču, skandiraju i blokiraju desničarske demonstrancije. Objavljuju osobne podatke o svojim protivnicima na internetu, općenito poznate kao "doxxing"; do podataka su došli nakon što im se priklonilo nekoliko bivših članova tzv. "alt-right" skupina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Mnogi članovi Antife negiraju nasilno i izravno djelovanje. "Ipak, do istog može doći, ali to mora biti opravdano", tvrde. Nekad se fizički sukobljavaju s desničarima na ulicama, a u nekim slučajevima sve riješe "razgovorom".  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Velik broj žena pridružio se ovoj skupini na demonstracijama protiv ekstremnih desničara, pogotovo u Kaliforniji iako je Antifa u SAD-u ponajprije bila muška grupa. Uglavnom se zauzimaju za pravo na pobačaj, komentiraju antiimigracijsku politiku Bijele kuće, govore o zdrastvenoj zaštiti... 

Trump se bori da se Antife proglase teroristima


Predsjednik Donald Trump na Twitteru je napisao u nedjelju kako će SAD Antife proglasiti terorističkom organizacijom, iako američka vlada nema postojeće zakonske ovlasti za etiketiranje domaće skupine na način kako to trenutačno određuju strane terorističke organizacije. Sadašnji i bivši vladini dužnosnici kažu da bi bilo neustavno da američka vlada zabrani prvu aktivnost zaštićenu izmjenama i dopunama unutar SAD-a koja se temelji na jednostavnoj ideologiji, prenosi CNN.  Predsjednikov poziv da se Antifa proglasi terorističkom organizacijom proizlazi iz činjenice da su   Trump i glavni tužitelj Bill Barr istaknuli krajnju ljevicu kao odgovornu za mnoge nasilne prosvjede u cijeloj zemlji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, Trump nije prvi političar koji je Antifu htio proglasiti teroristima; slično je izjavio i američki senator Ted Cruz

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo