BEJRUT JE OKUPAN KRVLJU: / Prosvjednici zazivaju sudnji dan za vladu, postavili su vješala, policija odgovara suzavcem: 'Ovo je gore od rata'

Image
Foto: Maxim Grigoryev/Profimedia
8.8.2020.
17:46
Maxim Grigoryev/Profimedia
VOYO logo

Nakon što je u utorak u bejrutskoj luci eksplodiralo 2750 tona amonijevog nitrata, ubivši najmanje 158 i ranivši gotovo 6000 ljudi te ostavivši njih oko 200.000 bez krova nad glavom, već drugi dan zaredom traju sukobi bijesnih građana sa snagama sigurnosti. Prosvjedi se nastavljaju na pobunu protiv tamošnjeg ministarstva energetike zbog čestih redukcija struje. No, sada antivladini prosvjednici zahtijevaju odgovornost i ostavku čitave vlade zbog tragedije.

Tisuće demonstranata bacajući na snage reda sve što im je pod rukom zazivaju "osvetu" vladajućim klasama političara koje smatraju odgovornima za uništenje velikog dijela Bejruta. Čak su na Trgu mučenika, inače mjestu gdje su prije više od 100 godina Otomansko carstvo objesilo protivnike njihove vladavine, podignuli vješala s ogromnim transparentom "Sudnji dan". Vješala su postala simbol prosvjeda kojima se već nekoliko godina traži smjena vlade zbog korupcije, duboke gospodarske krize i lošeg upravljanja zemljom, piše CNN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NEREDI NA ULICAMA RAZORENOG BEJRUTA: /

Situacija je sve gora, bijesni građani izašli van, vojska ih rastjerivala suzavcem

Image
NEREDI NA ULICAMA RAZORENOG BEJRUTA: /

Situacija je sve gora, bijesni građani izašli van, vojska ih rastjerivala suzavcem

'Narod želi pad režima'

Policija je ispalila suzavac kad je dio prosvjednika pokušao probiti barijeru koja je blokirala put do parlamenta. Prosvjednici su uzvikivali slogane poput: "Narod želi pad režima“ i nosili natpise poput: "Odlazite, svi ste ubojice“.

"Želimo dostojanstvenu budućnost, ne želimo da krv žrtava eksplozije bude uzaludna“, rekla je Rose Sirour, jedna od prosvjednica, dok je 18-godišnja Dana Itani poručila: "Rođeni smo i odrasli s ovim režimom. Vjerujemo da je vrijeme da ode, pogotovo nakon ove eksplozije. Ovi političari zaslužuju visjeti ovdje. Iskreno, zaslužuju nešto puno gore."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Niti oni stariji, ne pamte ovakvu tragediju. "Preživio sam građanski rat. Raseljen sam, živio sam teške dane. U ratu smo ostali bez domova i mislili smo da je to to. Ovo sada je gore od rata. Najstrašnije je od svega što nemate pojma kako ćete umrijeti", poručio je 51-godišnji Hayat Gharazeddine.

Libanonci traže da UN preuzme zemlju

Dio prosvjednika je zazivao i Ujedinjene narode da preuzmu vlast nad Libanonom. Neki su istaknuli da ih ne iznenađuje da je njihove uništene četvrti posjetio francuski predsjednik Emmanuel Macron, dok to nije učinio libanonski politički vrh. Macron je u Bejrutu bio u četvrtak. Bijesnim stanovnicima obećao je da će Francuska pomoći u obnovi grada i da on neće pasti u "korumpirane ruke". Francuski čelnik će u nedjelju biti domaćin donatorske videokonferencije. Dužnosnici procjenjuju kako je šteta od eksplozije oko 15 milijardi dolara, što je brojka koju Libanon, koji ne može vraćati ni postojeće dugove, ne može platiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodna zajednica već je poslala zalihe medicinske pomoći i hrane te desetke milijuna dolara. No, čini se kako će ova tragedija ubrzati političku krizu i zemlju dovesti do prekretnice. Nakon što su prosvjednici u listopadu srušili vladu bivšeg premijera Saada Haririja, nezadovoljstvo vladajućom političkom klasom raslo, ubrzavajući financijsku krizu koja je jedna od najgorih u svijetu.

Vlast odgovara uhićenjima

Vlada je obećala da će oni koji su krivi za tu tragediju odgovarati. Libanonski predsjednik Michel Aoun u petak je rekao da će se istragom pokazati je li eksploziju uzrokovala bomba ili kakav drugi vanjski faktor, kao i je li nesreća uzrokovana nemarom ili nesrećom. Zasad je uhićeno dvadeset ljudi, uključujući generalnog direktora libanonske carine Badrija Dahera, njegovog prethodnika Chafica Mereija i šefa luke Hasana Kraytema. Pet članova parlamenta podnijelo je ostavku u znak protesta, kao i nekoliko visokih dužnosnika vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz stotine poginulih i tisuće ranjenih, još se 21 osoba vodi kao nestala, a u eksploziji je uništeno i glavno libanonsko skladište pšenice.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo