ona treba vašu pomoć / Od srijede sve bebe u Hrvatskoj testirat će se na spinalnu mišićnu atrofiju od koje boluje i Lorena

Baš svaka beba rođena u Hrvatskoj od sutra će biti testirana i na spinalnu mišićnu atrofiju. Sve će se to znati iz nekoliko kapljica krvi koje su se uzimale i do sada

28.2.2023.
21:18
VOYO logo

Međunarodni je dan rijetkih bolesti, a jedna od njih je i spinalna mišićna atrofija. Rano otkrivanje znači i ranije primanje lijeka.

Zato će od sutra sve bebe u Hrvatskoj biti testirane još u rodilištu. Sve će se analizirati u novom laboratoriju KBC-a Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Baš svaka beba rođena u Hrvatskoj od sutra će biti testirana i na spinalnu mišićnu atrofiju. Sve će se to znati iz nekoliko kapljica krvi koje su se uzimale i do sada.

Do sad se probir radio na 8 bolesti, ovo je deveta koju smo uključili i koja drastično mijenja prognozu djeteta, ishod bolesti, život", govori Dunja Rogić, predstojnica Kliničkog Zavoda za laboratorijsku dijagnostiku KBC-a Zagreb.

U novom laboratoriju radit će 6 dana na tjedan u dvije smjene. Rezultati su gotovi isti dan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
teška životna borba /

Mali Marek je bio zdrava beba, a nakon operacije srca i atrofije mozga, treba njegu 24 sata na dan

Image
teška životna borba /

Mali Marek je bio zdrava beba, a nakon operacije srca i atrofije mozga, treba njegu 24 sata na dan

"Ovo je graf koji se javlja kod zdrave osobe. Zanima nas ova roza krivulja – ova ima eksponencijalnu fazu, paralelna je s ovom kontrolnom plavom krivuljom Kod SMA pacijent je priča drukčija, ovdje vidimo je roza krivulja gotovo pa ravna", priča Darija Šimić, molekularna biologinja KBC-a Zagreb .

U Hrvatskoj je 50 osoba sa svim tipovima spinalne mišićne atrofije. Rano otkrivanje je ključno.

"Barem dio će bolesnika biti prije nego što su razvili kliničku sliku i tada se očekuju najbolji rezultati liječenja – što znači da će jedan dio bolesnika biti normalnog motoričkog razvoja, a kod drugih će bolest imati puno bolji ishod nego sada", objašnjava Ivan Lehman, pedijatar u KBC-u Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lorena ima godinu i devet mjeseci i spinalnu mišićnu atrofiju tip 1. S četiri i pol mjeseca je primila gensku terapiju. Njezini roditelji sada prikupljaju novac za drugi lijek i dvojnu terapiju.

"Studija o dvojnoj terapiji je izašla u 10. mjesecu, službena je izašla sad u drugom i pokazala je učinkovitost ta dva lijeka. Postoje pojedinačni slučajevi u svijetu i vidimo da djeca koja su na dvojnoj terapiji jako dobro napreduju, dapače s njezinim tipom 1 i hodaju", priča Andrea Jakubec, Lorenina majka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

IZ HZZO-a su nam odgovorili da nakon jednokratne primjene lijeka nije primjenjiva druga ciljana terapija na teret sredstava za posebno skupe lijekove. Zato su roditelji pokrenuli humanitarnu akciju i sami će kupiti lijek.

"Mi smo skupili za prvu godinu liječenja – možda malo više oko 185 000 eura. Idemo dalje, nastavljamo dalje", dodala je.

S probirom koje kreće sutra bebe će se testirati već u rodilištu - među rijetkima u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mogu s ponosom reći da smo u prvih 30 % posto zemlja Europske unije. Sa sigurnošću mogu reći da je već uvedeno Njemačkoj, Danskoj i Belgiji, a mi ćemo od sutra biti dio te obitelji zemalja", dodala je predstojnica Rogić.

U Hrvatskoj su oboljelima dostupna tri skupa lijeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Spinalna mišićna atrofija tip jedan je teška bolest sa smrtnim ishodom, ili djeca završe na respiratoru do dvije godine, a s ovakvim liječenjem očekujem da će to biti puno bolje", kaže Lehman.

Humanitarna akcija za Lorenin lijek traje još mjesec dana, a potrebni su joj lijekovi za pet godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Donirati možete i na stranici GoGetFunding.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo