vojska kontrolira poplavljena područja / Evakuirano 11.000 ljudi, Ostojić: Svatko treba raditi svoj dio posla

Poplava i dalje prijeti. Najugroženija su mjesta Posavski Podgajci, Strošinci i Drenovci. Vlada je proglasila katastrofu za područje Vukovarsko-srijemske županije. Ministar Ostojić rekao je da je Državni stožer uspostavio kontakt sa Županijskim stožerom s kojim će se sastati u četvrtak. Također je poručio kako svatko treba raditi svoj dio posla i da će se tako sanirati katastrofa.

21.5.2014.
7:44
VOYO logo

22:47 - RTL-ovi reporteri i dalje se nalaze na područjima pogođenim poplavom. Nataša Božić je u Županji razgovarala s ministrom Rankom Ostojićem.

Što se još događa na terenu i kakve mjere je dosad poduzeo Državni krizni stožer?

Uspostavili smo kontakt sa Županijskim stožerom, večeras sam razgovarao sa županom Galićem i dogovorili smo da već ujutro u 9 sati oni sa svojim preciznim zahtjevima traže od Državnog stožera sve ono što im treba, što ćemo mi tijekom dana realizirati i navečer donijeti sve odluke koje su potrebne. Cilj je Državnog stožera da pomogne svim lokanim Stožerima i na tome ćemo i nastaviti raditi.

Na području županjske Posavine postoji nekoliko sabirnih centara u koje su došli ljudi koji su morali otići sa poplavljenih područja, na tone pomoći stiže od volontera i građana Hrvatske. Što je još najpotrebnije?

Moram se zahvaliti svima koji šalju pomoć, ali da bi najbolje pomogli, svatko neka radi svoj dio posla, neka slušaju upute Ministarstva socijalne skrbi, koje je dalo točne upute što je trenutno potrebno i mislim da je to najbolji put kako mogu pomoći. Nedostaje gumenih čizama, pribora za jelo, to su one stvari koje trebaju, također i oprema za djecu. Svatko neka radi svoj dio posla, i uspjet ćemo srediti ovu katastrofu.

Kada ponovno zasjeda Državni krizni stožer?

Sutra popodne u 6, a što se tiče Županije, ovaj operativni dio, sutra u 9 sati ujutro imamo zajednički sastanak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

19.45 sati - Prema najnovijim i službenim podacima državnog Stožera za zaštitu i spašavanje do sada je s ugroženih područja županjske Posavine evakuirano ukupno oko 11.000 stanovnika. Na terenu su aktivirana 872 pripadnika Hrvatske vojske, 300 vatrogasaca, 740 pripadnika Hrvatskog Crvenog križa, 50 HGSS-ovaca, 22 pripadnika DUZS kao i sve raspoložive snage Hrvatskih voda.

19:36 - Državni Stožer za zaštitu i spašavanje danas je i službeno preuzeo sve aktivnosti u vezi obrane od poplava u županjskoj Posavini, zapovjednik je Nikola Gaće. Ministar Ranko Ostojić napominje da je i dalje potrebna pomoć domaćih ljudi. U stožeru s 15-ak čamaca su i četiri helikoptera, bespilotna letjelica. Vojska i policija strogo će kontrolirati ulaz u poplavljena područja. Stožer će biti u cijelosti opremljen i prema neslužbenim najavama ostat će djelovati narednih nekoliko mjeseci. Detalje pročitajte ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

19:11 - Uz poplavljena minski sumnjiva područja u općinama Gunja i Vrbanja, danas je poplavljeno minski sumnjivo područje u predjelu šume Somovac u Općini Nijemci, u Vukovarsko-srijemskoj županiji, priopćio je Vladin Ured za razminiranje.

Područje se nalazi oko 4,5 kilometra jugoistočno od sela Lipovac, neposredno uz granicu sa Srbijom. Površina minski sumnjivog područja je 1,4 milijuna četvornih metara, u dužini pokriva oko 4,5 kilometra, a široko je od 250 do 750 metara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema zapisnicima, na tom području su evidentirana tri minska polja s 50 mina PROM i 78 PMA3, a područje je jasno i vidljivo označeno s 28 oznaka minske opasnosti.

19:06 - Za pomoć područjima pogođenima poplavama, 33 tvrtke i agencije u državnom i pretežito državnom vlasništvu odlučile su donirati ukupno 5.439.00 kuna, priopćila je danas hrvatska Vlada. Novac, čije su doniranje inicirale same tvrtke u dogovoru s resornim ministarstvima, uplatit će se na račun Crvenog križa Hrvatske, koji je otvoren u Hrvatskoj poštanskoj banci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

18:00 -Na poplavljenom području nije proglašena karantena i nije naređeno ubijanje zaostalih životinja, kućni ljubimci se ne ubijaju i nije zabranjena njihova evakuacija, lovci nisu dobili nalog ubijati divljač i životinje koje se još uvijek nalaze na poplavljenom području, a životinje spašene s poplavljenih područja neće završiti u klaonicama, stoji u priopćenju Ministarstva poljoprivrede u povodu, kako navode, gomile dezinformacija koje su se pojavile na internetu.

Društvenim mrežama i elektronskom poštom širi se gomila dezinformacija koje uzbunjuju širu javnost, a vezano uz zbrinjavanje životinja i stanje na poplavljenim područjima, navode iz Ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako ističu da na poplavljenom području nije proglašena karantena i nije naređeno ubijanje zaostalih životinja, već da su određeni dijelovi tih područja zatvoreni za civile kojima je naređena prisilna evakuacija i na kojima je od 19. svibnja zabranjeno kretanje bez dozvole Ministarstva unutarnjih poslova. Stručne službe i službe spašavanja i dalje provode evakuaciju životinja i obilaze poplavljeno područje.

Iz Ministarstva ističu i kako lovci nisu dobili nalog ubijati divljač i životinje koje se još uvijek nalaze na poplavljenom području, jer je lov i odstrel divljači strogo zabranjen u vrijeme i na području poplava, budući da je divljač u bijegu pred vodom iznimno osjetljiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lovci se redovito uključuju u pomoć pri zbrinjavanju divljači i premještanju na sigurna područja, hranjenju i praćenju zdravstvenog stanja te po potrebi sudjeluju i u evakuaciji stoke i ostalih životinja na poplavljenim područjima, naglašavaju iz Ministarstva.

Ističu i da životinje spašene s poplavljenih područja neće završiti u klaonicama te da ministar Tihomir Jakovina nije i neće donositi takvu odluku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Domaće životinje koje su spašene i još uvijek se spašavaju smještaju se u za to pogodne prazne objekte privatnih vlasnika te im se utvrđuju vlasnici i o tome se vodi evidencija. Prati se njihovo zdravstveno stanje, a za njih su stočnu hranu ponudili poljoprivrednici iz cijele Hrvatske, napominju iz Ministarstva.

Demantiraju i da se kućni ljubimci ubijaju te da je zabranjena njihova evakuacija. Ministarstvo je danas uputilo apel udrugama ljubitelja životinja jer nedostaje smještajnih kapaciteta za zbrinjavanje kućnih ljubimaca o kojima vlasnici trenutno ne mogu brinuti. Iznimno je važno da se svi privremeni udomitelji jave dežurnim veterinarima radi evidencije i utvrđivanja vlasništva životinja. Također, na terenu nedostaje i hrane za spašene pse i mačke. Donatori se mogu javiti kriznim stožerima u poplavljenim mjestima radi dostave pomoći, stoji u priopćenju Ministarstva poljoprivrede.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL

17:22 - Na poplavljenom području Vukovarsko-srijemske županije, odnosno općina Drenovci, Gunja i Vrbanja poplavljeno je 5.178 hektara poljoprivrednih površina, a prema prvim preliminarnim procjenama moguće štete u poljoprivredi - izravne štete na usjevima, nasadima i stočnom fondu, mogle bi dosegnuti i do 100 milijuna kuna, objavljeno je danas iz Ministarstva poljoprivrede.

Pritom ističu da će konačna procjena biti moguća tek kada se voda sa poplavljenih područja povuče te nakon uvida u stanje usjeva i kompletne evidencije svih životinja, kao i štete nastale na poljoprivrednim objektima i mehanizaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo najavljuje da će Vlada donijeti odluku o pomoći poljoprivrednim proizvođačima s poplavljenih područja za obnovu stočnog fonda i nabavu repromaterijala za ponovljenu sjetvu. Među najavljenim mjerama je i da će poljoprivrednici na poplavljenim područjima biti oslobođeni plaćanja zakupa za državno poljoprivredno zemljište, planirana je i žurna isplata preostalog iznosa izravnih plaćanja poljoprivrednicima, a HBOR bi korisnicima kredita na tom području privremeno obustavio prisilnu naplatu i omogućio moratorij i reprogram.

Od Europske komisije će se pak zatražiti primjena "više sile" kako bi pogođeni poljoprivrednici ostvariti jednaka izravna plaćanja za proizvodnu 2014. na koja bi imali pravo prije nego je poplava uništila njihove resurse, a zatražit će se i da im se avansno isplati 50 posto izravnih plaćanja za 2015. godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sa poplavljenih područja Gunje, Rajeva sela i Račinovaca, ali i iz okolnih mjesta (Posavski Podgajci, Drenovci, Đurići, Vrbanja) prema podacima Ministarstva do sada je evakuirano 7.665, odnosno oko 65 posto od ukupno registriranih životinja.

Životinje su izmještene na 20-tak farmi koje su se prijavile za prihvat životinja te u objekt u vlasništvu Ministarstva poljoprivrede u Borovom Selu, a priprema se još 20-ak farmi za potencijalni prihvat. Za zbrinute životinje je osigurana stalna veterinarska skrb i stočna hrana, a u tijeku je i zbrinjavanje preostalih nezbrinutih životinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga iz Ministarstva pozivaju građane s poplavljenih i ugroženih područja da se jave u lokalne krizne stožere ili u veterinarske organizacije i prijave gdje su i koje količine stoke izmjestili u svom vlastitom aranžmanu (prijatelji, rodbina, kumovi, poznanici), jer o tim životinjama trenutno ne raspolažu s podacima.

Iz Ministarstva ujedno najavljuju da će o svom trošku nastaviti evakuaciju i zbrinjavanja preostalih živih životinja, neškodljivo uklanjanje lešina životinja, kao i dezinfekciju, deratizaciju, dezinsekciju, čišćenje gospodarstva, klinički pregled životinja i postupanje u skladu u slučaju sumnje na zarazne bolesti. Ministarstvo će financirati i utvrđivanje zdravstvenog statusa životinja koje se vraćaju, kao i njihov povratak (prijevoz) na matičnu farmu te nabavku i distribuciju stočne hrane u suradnji s Hrvatskom poljoprivrednom komorom i poduzimanje svih fitosanitarnih mjera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavljuju i da će Savjetodavna služba i Hrvatska poljoprivredna agencija po povlačenju vode obići sva poljoprivredna gospodarstva i ponuditi savjetodavnu pomoć u spašavanju usjeva i stoke.

Očekuje se da će po povlačenju vode i prosušivanju tla biti moguće presijati poljoprivredne površine koje su poplavljene, posebice zamjenskim kulturama (kukuruz, krmne kulture), kao i da će se dio usjeva uspjeti održati, posebice pšenica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, ističu, uslijed visokih temperatura i vlage mogle bi se pojaviti bolesti na usjevima zbog čega će Savjetodavna služba dati upute o zaštiti te preporučiti koje sorte zasijati s obzirom na kraću vegetaciju.

Image
Foto: RTL

17:00 - Stanje na ugroženim i poplavljenim područjima u županjskoj Posavini i dalje je ozbiljno jer razina rijeke Save još nadvisuje neka sela i do četiri metra, potvrdio je u Posavskim Podgajcima zapovjednik Hrvatske kopnene vojske general bojnik Dragutin Repinc dodajući da je u obrani županjske Posavine angažirano 711 vojnika od kojih više od četiristo neprekidno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Na području Rajevog Sela, rijeka Sava još uvijek ulazi i plavi taj dio Posavine, a na području Račinovaca izlazi. Međutim, imamo problem na jugu toga područja, u Strošincima u koje voda dolazi s područja Jamene u Srbiji. Ljudi su pušteni da uđu u Strošince kako bi evakuirali stoku koja je ostala u tamošnjim domaćinstvima", kazao je Repinc upozorivši kako vojska ponekad nailazi na otpore mještana.

"Ne mogu reći u kojem selu se to dogodilo, ali seljani su se popeli na amfibiju i nisu dopuštali da se stoka evakuira jer imate dijelove sela koja su nekoj povišici izvan vode i ljudi jednostavno procjenjuju da im tu ne može biti ništa. Apeliram na sve da znaju da kada pripadnici vojske i policije dođu na neki prostor da interveniraju, da to čine u najboljoj mjeri", poručio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njegovim riječima, u dijelu Posavskih Podgajaca vidljivo je da voda pada, a pada zato što je našla depresije te se između Strošinaca i Soljana ulijeva u polja i šume. Repinc je izrazio nadu da će glavnina te vode i dalje nastaviti oticati prema Spačvanskim šumama i rijeci Bosut.

"Dogovorili smo se da ćemo ako bude potrebe, ići u Soljane i raditi tamo nasipe kako bi to selo zaštitili od savskih voda. Međutim, ta odluka će ovisiti o ponašanju same vode i o tome što ćemo vidjeti kada ponovno iz zraka budemo nadgledali to područje", rekao je Repinc. Dodao je kako je teško reći koliko je raskvašen nasip koji je Sava prije tri dana probila kod Rajevog Sela i Račinovaca, ali je procjena da je Sava na srušenom nasipu još uvijek najvjerojatnije metar i pol viša od područja u koje istječe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Rijeka Sava je na nekim područjima čak četiri metra viša od nekih sela. Visina Soljana je primjerice niža od Strošinaca, a visina Vrbanje za još metar niža od Soljana. Ne očekujemo da će ona nastaviti plaviti sela kao što je do sada činila, ali sve činimo kako bi se vodotoci preusmjerili u nenaseljena područja", rekao je zapovjednik Hrvatske kopnene vojske Dragutin Repinc.

16:55 - Na području Gunje sumnja se da je čak 160 tisuća četvornih metara minski sumnjivo. Upozorenje je stiglo iz Državnog centra za razminiranje kako je moguće da silna količina vode pomakne mine. Upozoravaju se mještani da u slučaju da vide ili nalete na mine ili bilo koju sumnjivu eksplozivnu napravu, da je ni slučajno ne diraju, nego da pozovu nadležne službe, vojsku ili policiju, koje će to riješiti.

16:26 - Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) priopćio je danas da poduzima sve potrebne radnje kako bi se omogućila nužna zdravstvena zaštita stanovnicima s poplavljenih područja, ne samo iz Hrvatske nego i iz BiH, koji u sve većem broju dolaze u prihvatne centre u Hrvatskoj.

15:12 - Ministar zdravlja Rajko Ostojić donio je danas odluku o proglašenju opasnosti od epidemije zaraznih bolesti na poplavljenom području.

Područja cijele Vukovarsko-srijemske i Brodsko-posavske županije, te gradova Pleternice i Lipika u Požeško-slavonskoj, kao i Kostajnice i Dvora na Uni u Sisačko-moslavačkoj županiji, smatraju se ugroženim od epidemije zaraznih bolesti.

Radi sprječavanja i suzbijanja zaraznih bolesti na poplavljenim područjima, mjere podrazumijevaju mobilizaciju zdravstvenih radnika i drugih osoba, rekviziciju opreme, lijekova i medicinskih proizvoda, prijevoznih sredstava, privremenu uporabu poslovnih i drugih prostorija za pružanje zdravstvene zaštite, izolaciju i liječenje, te određivanje posebnih zadataka pravnim osobama koje obavljaju zdravstvenu djelatnost i privatnim zdravstvenim radnicima.

Zadužuje se Hrvatski zavod za javno zdravstvo za izradu plana provedbe mjera sprečavanja i suzbijanja zaraznih bolesti, kaže se u odluci.

Ostojić je na konferenciji za novinare rekao da je odluku o proglašenju opasnosti od epidemije donio nakon sinoćnje odluke Vlade o proglašenju katastrofe za Vukovarsko-srijemsku županiju.

To je prvi put u više od 20 godina hrvatske države da je ministar zdravlja donio takvu odluku, napomenuo je Ostojić.

14:55 -Županjski gradonačelnik Davor Miličević ocijenio je danas kako je potrebno da vodostaj Save padne za još 30 do 40 centimetara da se može govoriti o smanjenju opasnosti od te rijeke koja je poplavila nekoliko sela na jugoistoku županjske Posavine i prislila više od 10.000 ljudi da napuste svoje domove.

Situacija sa Savom je zadovoljavajuća, ali nije još dobra, rekao je Miličević i dodao kako misli da nastava u školama na ugroženim područjima, među kojima je i Županja, ne bi trebala početi prije ponedjeljka.

U vezi s propustima u obrani od rijeke Save, istaknuo je kako u Županji, primjerice, u subotu nije bilo prijeko potrebnog pijeska.

"Ne treba nikoga prozivati i odsjecati glave, ali propuste treba ispraviti jer nam se ovo možda dogodi opet sutra", poručio je.

Komentirao je i najavu da će država stradalima od poplava dati slobodne stanove u svojem vlasništvu, ponajprije na području Županje, Slavonskoga Broda i Vinkovaca, rekavši kako ne zna ima li država u svojem vlasništvu u Županji stanova i koliko.

"Mi smo prije nekoliko godina na državu prenijeli nekoliko stanova, ali u njima žive već neki ljudi i obitelji", rekao je, dodajući kako u Županji nema previše praznih stanova, ako ih i ima.

14:35 - Razina Save i dalje pada. Vodostaj u Županji u 14 sati iznosio je 1032 centimetara i u konstantnom je padu. Jučer je u 14 sati vodostaj bio veći za 32 centimetara.

Sava je u Slavonskom Šamcu u posljednjih sat vremena narasla za tri centimetara i trenutno je na 759 centimetara, no u odnosu na jučerašnje mjerenje u 14 sati niža je za 25 centimetara.

Slavonski Brod u 14 sati bilježi razinu Save od 849 centimetara što je za 22 centimetra manje nego prije 24 sata.

14:10 - Svaka je pomoć i dalje dobrodošla, no obavještavamo građane koji donose stvari na punkt za prikupljanje pomoći na Zagrebačkom Velesajmu (Paviljon 34, ulazi Istok 3 i Zapad 3), da su trenutno najurgentnije potrebne gumene čizme svih brojeva, plastični pribor za jelo, plastične čaše i sredstva protiv komaraca

S obzirom da su dijelovi poplavljenih područja ostali bez električne energije, velika je potreba i za baterijama svih vrsta te "rudarskim" i ručnim baterijskim svjetiljkama, priopćili su iz Ministarstva socijalne politike i mladih.

  13:27 -  U skladu s trenutnim stanjem prikupljenih dobara, Hrvatski Crveni križ moli građane da više ne donose rabljenu odjeću i obuću, uz iznimku robe za djecu i novorođenčad, gumenih čizama i donjeg rublja.

Najpotrebniji su: oprema i odjeća za djecu i novorođenčad, dječja hrana, donje rublje za djecu i odrasle, higijenske potrepštine, posteljina, pokrivači, deke, ručnici, madraci, sredstva za održavanje čistoće prostora, gumene čizme.

Podaci o prikupljenim novčanim sredstvima

Na žiro račun Hrvatskog Crvenog križa do 20. svibnja uplaćeno je više od 13 milijuna kuna za pomoć stanovnicima na područjima pogođenim poplavama u Republici Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji. 

Na donatorskom telefonu 060 90 11 zabilježeno je 736.206 poziva u vrijednosti 4.601.287,50 kuna.

12:46 - Kako javljaju naši reporteri s mjesta događaja, policija ne dozvoljava ulazak i u Gunju i u Rajevo Selo svima koji nisu mještani. Veterinarski inspektori skupljaju lešine životinja u Rajevom Selu, dosad su odvezli 50 komada stoke, ali ima ih još.


12:32 - Ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak Taritaš predstavila je modele pomoći namijenjene stanovnicima poplavom pogođenih područja.

U Ministarstvu su složili i predstavili hodogram što činiti 'dan poslije', odnosno nakon što se voda povuče s poplavljenih područja. Morat će se očistiti naselja, utvrditi šteta i napraviti plan sanacije. Treba se vidjeti koje se kuće mogu samo sanirati, a koje treba temeljito obnoviti. Hrvatska se prijavila za sredstva EU, ali ona se ne odnose na obnovu privatnih kuća.

12:05 - Potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova RankoOstojić izvijestio je danas kako je u borbi s poplavama u ovom trenutku u direktnom operativnom djelovanju 4000 ljudi, a pomoć je, temeljem zahtijeva BiH, upućena i na ta područja.

Danonoćna bitka se nastavlja, a u ovom trenu lakše je donositi odluke jer će Stožer s državne razine preuzeti dio koji nije štimao u koordinaciji pa će rezultati biti bolja situacija od one koju imamo, rekao je Ostojić. 

11:56 - Na području Brodsko-posavske županije ostaje na snazi izvanredno stanje, a tijekom noći je na problematično mjesto na nasipu postavljena je geomembrana kako bi se zaustavilo procjeđivanje. Trenutno su najugroženija mjesta Posavski Podgajci, Strošinci i Drenovci.

Odluku da izvanredno stanje ostaje na snazi županijski Stožer za zaštitu i spašavanje donio je na današnjoj sjednici na osnovu procjena Hrvatskih voda, koje upozoravaju da je stanje i dalje ozbiljno jer su nasipi namočeni od veljače.

Protekle noći na nasipu u Slavonskom Brodu na strani s koje voda pritišće nasip postavljena je geomembrana sastavljena od nepropusnih folija s ciljem zaustavljanja procjeđivanja kroz nasip. 

11:30 - Policija i dalje ne pusta u Strošince. Kod blokade su dva bagera, a prokopat će još jedan kanal da se voda rastereti. Mještani su ljuti jer ne mogu do sela. Kažu da voda raste i da nije istina da je vojska bila u selu prekjučer. Dodaju kako su sami branili selo, a da je vojska došla tek kad je bilo kasno, javljaju nam naši reporteri.

MORH pak u isto vrijeme javlja kako su pripadnici Oružanih snaga RH šesti dan angažirani na poplavom ugroženim područjima Slavonije, a od oko tisuću vojnika najviše ih je angažirano u Posavskim Podgajcima koji su, uz Strošince i Drenovce, najugroženiji.

U Posavskim Podgajcima bazirano je 113 vojnika, a u Drenovcima njih 96 angažirano je na ophodnji i pojačavanju nasipa, navodi Ministarstvo obrane (MORH).

Vojska je na terenu i u Županji gdje se u ovom trenutku provjerava nasip od sela Štitar do mosta u Županji, a raspoređena je i u Vrbanji, Slavonskom Brodu, Soljanima, Babinoj Gredi. U Županji je helikopter koji nadzire situaciju iz zraka i tamo je u slučaju potreba za daljnjom evakuacijom.

Na poplavljenim područjima angažirano je i oko 90 motornih vozila, od kojih dvije cisterne i dva sanitetska vozila, četiri inženjerijska stroja, 13 čamaca, tri amfibijska vozila te tri poljske kuhinje.

Oružane snage RH humanitarnu pomoć pružaju i u poplavljenim područjima BiH gdje su dva helikoptera Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane i 15 vojnika prevozili pitku vodu iz Sarajeva za Orašje, agregat iz Mostara u Orašje te vreće s pijeskom na improviziranu branu na području Orašja. Ukupno su tijekom jučerašnjeg dana ostvarili 31 let u trajanju gotovo 10 sati i prevezli 27,5 tona tereta, navodi MORH.

10:50 - EU program Kopernik koji promatra i prati zemaljske podsustave, atmosferu, oceane i kontinentalne površine prikazuje slike istoka Slavonije prije i poslije poplave. Ovdje pogledajte fotografije!

10:35 - U tijeku je sjednica Županijskog stožera za zaštitu u spašavanje Brodsko-posavske županije na koju su pozvani i načelnici općina, javlja Brodportal. Ocjenu stanja u Slavonskom Brodu dao je DavorinPiha u ime Hrvatskih voda, rekavši da su bunari sanirani na 15 lokacija te su postavljene nepropusne geo membrane u Krajiškoj u dužini od 80 metara, koje su postavili ronioci Specijalne policije iz Osijeka.

Gradonačelnik Mirko Duspara  iznio je i prvu procjenu štete u Slavonskom Brodu. Riječ je o oko  27 milijuna kuna.

10:15Hrvatski sabor uključit će se u pomoć poplavljenima, najavio je danas predsjednik Sabora Josip Leko, iskazujući solidarnost sa stanovništvom istoka Hrvatske koje je pogodila katastrofalna poplava.

Nadam se da će se, nakon što se dogovore svi saborski klubovi, naše osobne odluke pretočiti u jedinstvenu odluku o pomoći, rekao je Leko na saborskoj sjednici.

Kolege je pozvao da ni u budućnosti ne zaborave stradala područja.

Kao Hrvatski sabor imat ćemo mogućnost, pravo i obvezu razmišljati i kako spriječiti ovakve događaje u budućnosti, kod donošenja državnog proračuna, zakona, izvješća tijela odgovornih za ovakve prilike, poručio je Leko kolegama.

Predsjednik Sabora iskazao je solidarnost i sa stanovništvom BiH i Srbije koje je proteklih dana, također, pogodila katastrofalna poplava.

S punom pozornošću pratimo događaje u susjedstvu, rekao je Leko.

Image
Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL

09:35 - Iz Fine su priopćili kako se novčana promoć za stradale u poplavljenim područjiima može uplatiti bez naknade do 15. lipnja. 

"Za potrebe prikupljanja novčanih sredstava za stradale na područjima pogođenim poplavama u Republici Hrvatskoj, U Fininim poslovnicama moguće je obaviti gotovinske uplate bez plaćanja naknade, na sljedeće račune:

Hrvatski Crveni križ: HR6923400091511555516 i Hrvatski Caritas: HR0523400091100080340

09:00 - Izbornik Niko Kovač će s delegacijom Hrvatskog nogometnog saveza i nogometne reprezentacije posjetiti nekoliko lokacija u poplavama pogođenim područjima i nakon toga, oko 11-12 sati prihvatni centar u Cerni te najaviti na koji će se način reprezentacija pridružiti Savezu u pomaganju onima koji su ostali bez svojih domova, kaže se u priopćenju Nogometnog saveza, koji napominje da su predstavnici medija dobrodošli pridružiti im se u Cerni.


Image
Foto: RTL


08:40 - U sjedištu Crvenog križa Vinkovci guverner Rotary distrikta Hrvatske  Nikola Bilandžić uručit će donaciju od 200 tisuća kuna, a možda će iznos biti i veći, za poplavljene u Slavoniji.

08:00 - Vodostaj Save kod Slavonskoga Broda pada iz sata u sat, no i dalje su svi na oprezu. Dežuralo se cijelu noć jer su nasipi natopljeni pa propuštaju. Na području cijele Brodsko-posavske županije ni danas nema nastave u osnovnim i srednjim školama, a u Slavonskome Brodu neće raditi ni vrtići.

07:45 - Vodostaj Save u Županji u sedam sati ujutro iznosi 1040 centimetara što je za 34 centimetra manje u odnosu na prošli dan u isto vrijeme. Razina u Slavonskom Šamcu manja je za 32 centimetra u odnosu na jučerašnje mjerenje, a na snazi su i redovne mjere od poplava dok su jučer bile na snazi izvanredne mjere od poplava.

U Slavonskom Brodu u sedam sati zabilježen je vodostaj od 855 centimetara dok je jučer u isto vrijeme vodostaj bio 879 centimetara. U Davoru je u 24 sata zabilježen pad od 12 centimetara.

Image
Foto: RTL


07:20 - Vlada je, na prijedlog ravnatelja Državne uprave za zaštitu i spašavanje, proglasila katastrofu za područje Vukovarsko-srijemske županije koje je pogođeno poplavom.

Iz Vlade je priopćeno da je odluka donesena 20. svibnja na telefonskoj sjednici.

Državna uprava za zaštitu i spašavanje rukovodi operativnim snagama i koordinira djelovanje drugih sudionika u aktivnostima zaštite i spašavanja, provodi njihovo pravodobno informiranje, nadzire provedbu propisanih mjera i aktivnosti u zaštiti i spašavanju te provodi mobilizaciju za potrebe sustava zaštite i spašavanja.

Financijska sredstva potrebna za provedbu tih mjera osigurana su u okviru Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i projekcija za 2015. i 2016. godinu. Uprava će Vladi Republike Hrvatske dostaviti izvješće u roku od 30 dana po provedenim aktivnostima.

U opriopćenju se navodi da je Vlada odluku donijela na temelju Zakona o Vladi Republike Hrvatske, Zakona o zaštiti i spašavanju, na prijedlog ravnatelja Državne uprave za zaštitu i spašavanje.

Kako je bilo stanje na poplavljenim područjima jučer, pogledajte OVDJE.

Brak na prvu
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo